O małżeństwie bliżej Rozmowa z Agnieszką i Jakubem Kołodziej, redaktorami kwartalnika „Zbliżenia”Redagujecie Państwo kwartalnik „Zbliżenia”. Skąd ten tytuł i jak się zrodził pomysł na to czasopismo? Do kogo kwartalnik jest skierowany?

„Zbliżenia” to nowy ogólnopolski, tematyczny kwartalnik adresowany do wszystkich poszukujących miłości małżeństw. Jest przeznaczony przede wszystkim dla małżeństw i par, którym zależy na dobrej relacji i są gotowe na podjęcie wysiłku w tym kierunku, ale nie tylko – zwracamy się także do psychologów, duchownych, prelegentów oraz osób pracujących z małżeństwami. Inicjatywa pisma zrodziła się w wyniku naszych wieloletnich doświadczeń małżeńskich. Jesteśmy małżeństwem już 18 lat, mamy troje dzieci, w tym dwoje nastolatków – oraz pracy z małżeństwami poprzez prelekcje, warsztaty, prowadzenie rekolekcji, poradnictwo i psychoterapię. Tytuł czasopisma i jego rozwinięcie: „O małżeństwie bliżej”, oddaje zakres naszych zainteresowań tematycznych. Wiemy z własnego doświadczenia, jak niewiele trzeba, żeby się poddać i zrezygnować. A tymczasem zrozumienie istoty małżeństwa, dobre ustawienie relacji, świadomość własnych słabości i ograniczeń może przynieść zaskakującą świeżość i fascynację.

Jaka tematyka proponowana jest czytelnikom na łamach „Zbliżeń”?

W „Zbliżeniach” podejmujemy zagadnienia ważne dla małżonków, ale też dla ludzi młodych – narzeczonych i osób chcących zawrzeć związek małżeński w przyszłości. Duży nacisk kładziemy na wskazania praktyczne. Numer 1 kwartalnika poświęcony jest komunikacji w małżeństwie, nosi tytuł „On mnie nie rozumie, ona ma pretensje – czyli jak rozmawiać”. Numer 2 ma tytuł „Mistyka seksu” – podejmuje ważną i delikatną tematykę związaną ze sprawami płciowości i seksualności. Numer 3 to „Między lękiem a pragnieniem – antykoncepcja” – poruszone w nim zostały zagadnienia związane z lękiem przed ciążą, tęsknotą za bliskością fizyczną i emocjonalną oraz kwestie dotyczące antykoncepcji. Pod koniec września ukaże się numer 4: „Dzieci są najważniejsze?”, w którym podejmujemy kwestie dotyczące często wyrażanego dziś przekonania, że dla dobra dziecka trzeba zrezygnować ze spraw ważnych dla małżeństwa, rodziców, rodziny, co nieraz prowadzi, zwłaszcza rodziców, do niepotrzebnego poczucia winy i oskarżania się. Tematyka numeru 5 będzie dotyczyć kryzysu małżeńskiego i jego pozytywnych aspektów, temat numeru 6 to „Teściowa” – bardzo ważny aspekt relacji małżonków z rodzinami pochodzenia.

Dziś już na rynku jest wiele dostępnych czasopism i poradników wspierających małżeństwo i rodzinę. Czym wyróżniają się „Zbliżenia”?

„Zbliżenia” podejmują tematykę związaną z małżeństwem i rodziną w zgodzie z nauką Kościoła, nawiązując do mało znanej jeszcze w Polsce teologii ciała Jana Pawła II. Zagadnienia dotyczące małżeństwa staramy się przedstawiać w sposób jasny, przystępny i praktyczny, stąd m.in. artykuły: „Jak się kłócić, żeby było źle?”, „Żony bądźcie uległe mężom…”, „Oczekiwania seksualne”, „Spanie nago”, „Zdrada i co dalej…”, „Co z tą prezerwatywą?” itp. „Zbliżenia” składają się z trzech działów: Wiara, Uczucia, Życie. W dziale „Wiara” znajdują się artykuły ujmujące poruszane zagadnienie z punktu widzenia wiary, wyjaśniające wątpliwości natury duchowej czy moralnej. W dziale „Uczucia” publikują psychologowie, psychoterapeuci, lekarze, prawnicy, kładąc duży nacisk na wskazania praktyczne i wskazówki, jak i gdzie szukać pomocy. Dobre recenzje w „Zbliżeniach” zbiera dział „Życie” – zamieszczamy w nim teksty samych małżonków, którzy dzielą się z nami swoimi doświadczeniami i tym, jak udało im się poradzić sobie z trudnościami, albo jak się w nich odnajdują. Dostajemy sporo listów wyrażających wdzięczność i zainteresowanie pismem.

Zapewne niewiele małżeństw słyszało o Waszym kwartalniku. W jaki sposób można go nabyć?

„Zbliżenia” dostępne są przez naszą stronę internetową: www.pismozblizenia.pl. W zakładce „Zamów” jest możliwość kupienia pojedynczych egzemplarzy lub zamówienia rocznej prenumeraty. Nawiązaliśmy też współpracę z Wydawnictwem Rubikon z Krakowa, w księgarni Wydawnictwa dostępne są poszczególne numery. Jesteśmy na etapie tworzenia sieci dystrybucji i mamy nadzieję, że „Zbliżenia” będą coraz bardziej znane i powszechnie dostępne.

Dziękuję za rozmowę.


Jolanta Tęcza-Ćwierz

Kwartalniki "Zbliżenia" można zakupić w księgarni Wydawnictwa Rubikon.